سفر به روسیه - مسکو و سنت پترزبورگ

مسافرت به سرزمین تزارها

 

بخش اول: قبل از رسیدن به فرودگاه شرمیتو ۲ - مسکو

جهت مسافرت به روسیه و شهر مسکو ساده ترین راه و اقتصادی ترین آن راه هوایی است. دو شرکت ایران ایر و ایرفلوت از تهران به مسکو پرواز می نمایند. با مشورت با همسفرم و به دلایل امنیت پرواز شرکت ایرفلوت را انتخاب نمودیم. قیمت بلیت این شرکت حدود ۶۳۰۰۰۰ تومان و ایران ایر ۴۷۰۰۰۰ تومان بود. یک هفته قبل از پرواز متوجه شدیم هر دو شرکت از یک پرواز استفاده می نمایند و مسافرین با یک هواپیما به مسکو می روند. با هر بدبختی که شد بلیت ایرفلوت را کنسل کرده و ۵۰ یورو جریمه آن را دادیم و دو بلیت از ایران ایر گرفتیم.

تجربه:این حالت برای برخی پروازهای دیگر هم وجود دارد مثل پرواز تهران استانبول هواپیمایی آسمان و ترکیش ایرلاین در برخی فصل های سال . پس حتما" قبل از خرید بلیت دقت لازم را بنمایید.

مسافرت ما روز ۸ فروردین آغاز شد. معمولا" در این زمان دمای هوای مسکو زیر صفر است ولی از بخت خوب ما این سال دمای شهر مسکو در زمستان به زور به منهای ۳ درجه زیر صفر رسیده بود. و با کنترل دمای هوا از سایت های هواشناسی پیش بینی دمای حداکثر ۱۴ درجه بالای صفر میشد.

طول پرواز کمتر از سه ساعت است. یکی از مسافران همراه پرواز ما یکی از معلم های اخلاق تلویزیون بود که به همراه چند شاگرد خود به مسکو می رفتند. پشت سر ما دو نفر از شاگردهای ایشان نشسته بود که دایما" به دست ما نگاه می کردند که ما چه می خوریم و هر چه را که برمی داشتیم  می پرسیدند آیا حلال است و آیا می توانند آن را بخورند. که جواب ما هم تبعا" مشخص بود. نمی دانم چرا فکر می کرد داخل صبحانه با آب میوه های مختلف می تواند خوراک حرامی هم باشد. و چرا ما را به عنوان ملاک خود مشخص کرده بود.

وقتی به بالای شهر مسکو رسیدیم صبح بود و هوا تازه روشن شده بود. با کمال تعجب به سطح شهر و رودخانه های آن نگاه میکردیم. کاملا" یخ زده و کشتی های زیادی در آن یخ ها گیر کرده بودند (البته به نظر ما). اینجا بود که معنی ۱۴ درجه بالای صفر  در  مسکو را مشاهده کردیم. حالا مانده بود تا آن را احساس نماییم.

تجربه: درجه حرارتی که در سایت های هواشناسی درج می شود در شرایط خاص مشترک است. مثلا" مکان دماسنج و نحوه محافظت از باد و چیزهای دیگر. درجه حرارتی که انسان احساس میکند به باد هم بستگی دارد. برای مثال این اختلاف احساس و درجه ثبت شده می تواند تا ۲۰ درجه هم برسد. پس برای سفر به مناطق سرد سیر علاوه بر دمای هوا به سرعت باد و جهت آن نیز دقت نمایید. 

/ 5 نظر / 152 بازدید
حسین

سلام دوست عزیز وبلاگ جالبی دارین و با دید باز سفر کردینف تبریک یه نکته فقط برا سفر به روسیه راه سومی هم وجود داره و اون پرواز با آذال یا هواژیمایی آذربایجان هستشف البته یه کوچولو ریزه کاری داره چون یه فرودگاه جدید تو مسکو می شینه و تشریفاتش فرق می کنه ولی قیمت بلیطش رفت و برگشت 312 هزار تومان بود ژارسال که من رفتم.. به اضافه که تو رفت یا برگشت می تونی تو باکو هم یه وقفه بندازی و آذربایجان رو هم ببینی :) شاد شاد باشین

َِعلیرضا صدیقی

سلام. نکاتی که درباره دمای هوا و توجه به سرعت و جهت باد گفتید جالب و آموزنده بودند. ممنونم.

رحیم

سلام وبلاگ جالبی دارید به شما تبریک میگم به ما هم سر بزن مرسی[گل]

فریبرز

جالب بود اما نگاه ما در سفر با هم متفاوت است با بعضی از نظرات شما موافق نیستم و من روسیه رو به گونه دیگری لمس کردم

رضا

من از جنابعال بخاطر اطلاع رسانی در همه موارد سفر .خیلی متشکرم .واقعا زحمت می کشی.